یک مدل تلفیقی ریاضی و تصمیم گیری چند معیاره برای مکان یابی ساختمان های دانشگاه

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

یک مدل تلفیقی ریاضی و تصمیم گیری چند معیاره برای مکان یابی ساختمان های دانشگاه

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

چكيده:

یکی از مواردی که در طراحی تسهیلات باید مد نظر قرار گیرد، شکل چیدمان و کاهش میزان رفت و آمد میان تسهیلات است. اصولا یافتن یک چیدمان بهینه، کمک به سزایی در کاهش هزینه و تسهیل عبور و مرور در سطح تسهیلات می می کند.

یکی از متداول ترین مدل های تخصیص تسهیلات به مکان های از پیش تعیین شده، مسئله تخصیص درجه دوم می باشد. این مدل توانایی در نظر گرفتن هزینه هر دو تسهیل در هر دو مکان خاص را دارد. با این حال این مدل تنها فاصله و تواتر میان تسهیلات را دربر می گیرد و زمانی که تصمیم گیران معیارهای خاصی را مدنظر قرار داشته باشند، این مدل ناکارآمد می باشد. لذا برای مد نظر قرار دادن برخی از معیارهای تصمیم گیرندگان می توان از مدل های تصمیم گیری استفاده کرد.

یکی از مشکلاتی که طراحی چیدمان با آن روبرو است، افزایش تعداد تسهیلات است، چراکه در این صورت احتمال به دام افتادن در نقاط بهینه محلی افزایش یافته و از طرف دیگر حرکت به سمت نقطه بهینه سراسری بسیار زمان بر می گردد. از این رو برای حل مسائل و مدل های چیدمان از روش های فراابتکاری استفاده می شود.

در این تحقیق چیدمان جدیدی از تسهیلات دانشگاه گنبد با استفاده از مدل تخصیص درجه دوم ارائه می گردد. به دلیل اندازه بالای مسئله، برای حل مدل از روش فراابتکاری الگوریتم ژنتیک استفاده می شود. الگوریتم ژنتیک به عنوان یک روش فرا ابتکاری، توانایی بالایی در جستجوی فضای حل در چند جهت داشته، در نتیجه احتمال به دام افتادن در نقطه بهینه محلی را به شدت کاهش می دهد.

در ادامه برای لحاظ معیارهایی که مدل تخصیص درجه دوم توانایی درنظر گرفتن آن ها را ندارد. از روش تصمیم گیری چند معیاره استفاده می شود. برای این منظور با تعریف و وزن دهی معیارهای مدنظر تصمیم گیر، جواب های منتخب حاصل از مدل تخصیص درجه دوم امتیاز دهی شده و گزینه برتر انتخاب می شود.

در نظر گرفتن ماتریس تواتر و فاصله و هم چنین معیارهای تعریف شده توسط تصمیم گیر مهمترین مزیت چیدمان به دست آمده نهایی است. مقایسه میان هزینه چیدمان پیشنهادی و چیدمان فعلی دانشگاه، نشان می دهد که چیدمان پیشنهادی هزینه بسیار کمتری نسبت به چیدمان فعلی دارد.

کلمات کلیدی:

تخصیص – مدل تخصیص درجه دوم – تصمیم گیری چند معیاره – روش وزن دهی ساده – روش های فراابتکاری – الگوریتم ژنتیک

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

یک مدل تلفیقی ریاضی و تصمیم گیری چند معیاره برای مکان یابی ساختمان های دانشگاه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 یک مدل تلفیقی ریاضی و تصمیم گیری چند معیاره برای مکان یابی ساختمان های دانشگاه

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.