پایان نامه در مورد: حکومت دینی

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

– نظریه رأی اکثریت و نقدو بررسی آن

اکثر نویسندگان معاصر غرب، معتقدند اگر حاکمیتی با رأی اکثریت مردم انتخاب شود، «مشروع» خواهد بود. مطابق این دیدگاه، حکومتی مشروع است که طبق رای اکثریت انتخاب و بر سرکار آمده باشد؛ زیرا غالبا توافق همه مردم یک جامعه، برشیوه مدیریتی و حکومتی خاص، به­­گونه­ای که حتی عده قلیلی هم مخالف نباشد، ناممکن است. از این­رو، اکثریت قریب به اتفاق و کمتر از آن تا «نصف به اضافه یک» نیز در بستر معیار بودن اکثریت معتبر می‌باسد.

این نظریه، آنچنان مورد دفاع دموکراس­های غربی قرار داشته و دارد و آن را ترویج می­کنند که گاه مفهوم مشروعیت را مساوق با رأی اکثریت می­دانند؛ یعنی نه فقط مدعی هستند که تنها حکومت­های توام با رأی اکثریت مشروعند، بلکه معتقدند که مفهوم «مشروعیت» چیزی جز رأی اکثریت نیست.[1]

البته باید توجه نمود که این نظریه، غیراز نظریه رضایت عمومی است؛ زیرا چنین نیست که هر جا رضایت عمومی باشد، رأی اکثریت هم هست، بسا رضایت عمومی از سکوت و عدم اعتراض حاصل شود؛ ولی رأی، هرگز حاصلِ عدم اعتراض وسکوت نیست. بدین لحاظ هرجا که پای رأی واظهارنظر درمیان باشد مطالبات، درخواست­ها، مشکلات، پیشنهادات و انتقادات ظاهر می‌شود و مسلم است آن حاکمیتی که از میان این امور رد شده و به مرحله انتخاب رسیده باشد، مشروعیتی متقن­تر از مشروعیت رضایت عمومی خواهد داشت.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل در سایت امید فایل 

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.