پایان نامه با موضوع :معناشناسی واژگان قرآن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 معناشناسی واژگان قرآن در روایات اهل بیت (علیهم السلام)

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

بيان معنای مقصود از واژه:

بسياري از واژه­هاي بكار رفته در قرآن كريم، از معاني متعددي اعم از: حقيقي و مجازي برخوردارند كه اغلب با تكيه به قرائن زبان و قواعد لفظي و غير لفظي مي­توان معناي مقصود در هر واژه را بدست آورد. در عين حال واژگان زيادي در قرآن كريم يافت مي­شود كه تعيين معناي مقصود از آن­ها در كاربرد خاص قرآني­شان از چنان دشواري برخوردار است كه عموم مخاطبان نمي­توانند با تكية صرف به سياق و ساير قرائن بدان راه يابند و معمولا بدون تكيه بر كلام معصوم به غلط مي­افتند. در چنين مواردي بيان رسول خدا (ص) يا امامان معصوم راهي مطمئن و نزديك در كشف مقصود واژه و آيه است. نمونه­ای از این موارد یعنی نقش روايات در معناشناسي واژه­ها، واژة «محسنین» در سورة مباركة بقره است:

في الكافي عدة من أصحابنا عن احمد بن محمد و سهل بن زياد عن ابن محبوب عن يونس بن يعقوب عن حماد اللحام عن أبى عبد الله عليه السلام قال: … يقول الله عز و جل وَ لا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ وَ أَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ [1]يعنى المقتصدين… .

معنای محسن که معروف است، نیکوکار؛ اما در این روایت معنایی جز معنای معروف این کلمه آمده که بدون توجه و نظر به این روایت نمی­توان دانست که در این آیه معنای معروف واژه محسنین مراد نیست.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل در سایت امید فایل 

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

معناشناسی واژگان قرآن در روایات اهل بیت (علیهم السلام)

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.