پایان نامه ارشد: بررسی اتهام خشونت طلبی به اسلام و قرآن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه اتهام خشونت طلبی به اسلام و قرآن

تکه ای از متن پایان نامه :

انديشه خشونت به لحاظ تاريخى، مقدّم بر انديشه تساهل می باشد. از قرن 7 ق. م. «استبداد»[1] به صورت يك شكل سياسى جديد ظاهر گرديد و از آن پس، خشونت از يونان باستان تاكنون، طرفداران جدّى‏اى داشته می باشد كه هر كدام با عنوانى خاص، آن را مطرح كرده‏اند.«افلاطون» از پديده‏اى به نام «فتنه» ياد مى‏كند و به گونه‏اى آن را تبيين مى‏سازد كه بسط آن، قرن‏ها بعد منجر به نظرياتى زیرا نظريات ماركسيست‏ها مى‏گردد كه بيشترين اهميت را به بهره گیری از «خشونت سياسى» براى واژگون كردن قدرت‏هاى دولتى مى‏دهند. «ارسطو» (322 ـ 384 ق.م.) پديده‏اى به نام «نيرنگ» را مطرح مى‏كند. «سن توماس آكويناس»[2] (1227 ـ 1274 م.) بروز خشونت‏هاى سياسى ـ چه به صورت شورش و چه به صورت انقلاب‏ها ـ را در شرايط خاص شروع اعلام مى‏كند. «ابن خلدون (1332 ـ 1406 م.) از پديده‏اى به نام «عصبيت» (قوميت امروزى) نام مى‏برد. «نيكولوماكياولى»[3] (1469 ـ 1527 م.)، سياست مدار ايتاليايى كه او را «پدر علم سياست» ناميده‏اند، بهره گیری از «ترس و سركوب»را به شهريار پيشنهاد مى‏كند. «تامس هابز»[4] (1588 ـ 1679 م.)، بشر‏ها را «گرگ يكديگر» قلمداد كرد. «هگليان چپ» با برداشتى كاملاً مادّى از نظريّه آرمان گراى هگل، به دو گرايش شديد خشونت‏طلبى يعنى ماركسيسم، به رهبرى «ماركس» و «انگلس»، و آنارشيسم، به رهبرى «اشتيرنر» و «باكونين» روى آوردند. «لوتر» بر عليه دهقانان معترض فتوا مى‏داد كه: اين سگ‏ها را بكشيد، اينها شياطين‏اند. و براى اثبات حقّانيت خودش مى‏گفت: «ديگران را باگوگرد آتش بزنيد تا خدا بداند كه ما بحق مسيحى هستيم.». «جان لاك»مى‏گويد: «به كار بردن زور عليه بى‏عدالتى و بى‏قانونى، مجاز می باشد.»[5]

موضوع خشونت در اسلام را می توان به عنوان ابزار تبلیغی و سیاسی بر ضد اسلام با ریشه های تاریخی ویژه آن مطالعه نمود، بی تردید مسأله خشونت منحصر به خروج و قیام بر ضد حکومت نمی گردد، بلکه این مقوله محورهای مختلف را در بر می گیرد و در هر موضوعی می توان آن را تعمیم داد, امروزه دشمنان دین اسلام در رسانه های جمعی و گروهی به ویژه در دنیای مجازی روی این مقوله متمرکز شده و احکام اسلامی را خشن و پیامبر اسلام و مسلمانان را خشونت طلب معرفی می کنند .

[1]– Tyrannu

[2]– Sant Thomas Daquinas

[3]– Nicolo Machiaveu

[4]– Thomas Hobbs

[5]– فكوهى، خشونت سياسى، ص 21 ـ 50

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: مطالعه اتهام خشونت طلبی به اسلام و قرآن

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.