پایان نامه ارشد : بررسي علل و انگيزه سرقت در مشهد و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بررسي علل و انگيزه سرقت در مشهد و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه

تکه ای از متن پایان نامه :

ارتكاب آن تغيير يافته می باشد به تعبير ديگر زیرا در عصر ما موارد و وسايل گوناگون سرقت و گرايش به آن تغيير يافته، مقابله با آن نيز دشوارتر شده می باشد. (حسيني 1390، 69)

با در نظر داشتن آن چیز که گفته گردید و نيز حضور نگارنده در مجتمع قضايي ويژه سرقت (مجتمع قضايي شهيد قدوسي مشهد) اين انگيزه به وجود آمد تا موضوع پايانه نامه به سمت موضوع سرقت سوق داده گردد.

بديهي می باشد براي رسيدن به چنين هدفي داشتن لوازم و شروطي لازم می باشد لذا بناي كار را پس از مشورت با اساتيد راهنما و مشاور و ديگر دوستان دست اندكار مسائل قضائي و حقوقي بر  جمع آوري اطلاعات پرونده ها، پرسشنامه از محكومين اين جرم و مصاحبه با مجرمين ديدم كه سارق بودن آن ها قطعي شده می باشد ( پرونده هايي كه منتهي به صدور قرار مجرميت و كيفرخواست در دادسرا شده می باشد و نيز پرونده هايي كه در نوبت رسيدگي بوده و يا نسبت به آن حكم صادر شده می باشد) در اين خصوص از پرونده هاي سرقت سه ماه نخست سال 1392 بهره گیری و بصورت تصادفي يكصد نفر از اين سارقين بعنوان نمونه هاي آماري انتخاب و مورد مصاحبه قرار مي گيرند.

براي شناخت هر مطلبي مي بايد بدواً اطلاعات كلي در زمينه آن بدست آورد و سپس به جزئيات توجه نمود و آن را مورد مطالعه و بررسي قرار داد. لذا آمار به كاملترين شكل اطلاعات و حقايق مربوط به هر موضوعي را روشن مي سازد و بهترين وسيله اي می باشد كه مشخصات موضوع با جامعه مورد نظر را با در نظر گرفتن اوضاع كيفي آنها بيان مي دارد. لذا براي رسيدن به اين مقصود و غني كردن پژوهش مورد نظر علاوه بر پركردن پرسشنامه و مصاحبه با متهمين، تعدادي از پرونده هاي متهمين سرقت مورد بررسي قرار گرفته و طي فرمي برخي از اطلاعات از اين پرونده ها استخراج و همچنين از سيستم ثبت پرونده هاي قضايي (cms) براي استخراج پاره اي از اطلاعات آماري و مواردي در مورد جرم سرقت بهره گیری مي نماييم.

موضوع ديگري كه بايد به آن پرداخته گردد سوالات پرسش نامه و چرايي انتخاب و ترتيب آن هاست بي شك جهت جامع بودن پرسش نامه بايد تمام جوانب سنجيده گردد كه در اين خصوص نگارنده مراجعات زيادي به كتاب هاي جامعه شناسي و جرم شناسي داشته و پس از مطالعه و ديدن روش هاي آن كتاب ها اقدام به تهيه پرسش نامه به شيوه اي كه آمده می باشد نموده ام.

پرسش نامه تهيه شده شامل چهار بخش مي باشد:

  • وضعيت فردي مجرم
  • وضعيت خانوادگي كه خود به دو قسمت خانواده پدري (اصلي) و خانواده شخصي تقسيم مي گردد.
  • وضعيت اجتماعي و اقتصادي
  • وضعيت جرم سرقت و سابقه كيفري مجرم

در بخش اول سوالات، يعني وضعيت فردي نگاه به خود مجرم و ويژگي هاي فردي وي اعم از بدني و رواني شده می باشد چرا كه كانون تحليل تعداد زيادي از نظرات جرم شناسي خود مجرم می باشد نه جرم همانند نظريه هاي اثبات گرايي(زيستي و رواني)

ج- پيشينه و سابقه پژوهش

هر چند جرم سرقت موضوع جديد و تازه اي نيست ولي تاكنون تحقيقي جامع پيرامون آن ازجنبه اي كه به آن نگريسته شده می باشد وجود ندارد الاّ تاليفاتي كه اساتيد محترم در زمينه جرايم عليه اموال و مالكيت نوشته و در فصلي از آن به جرم سرقت به طور عام اشاره كرده اند و برخي مقالات اندك كه هم زیرا بررسي سرقت از اماكن تجاري (مغازه ها) و مانند آن كه بيشتر جنبه هاي انتظامي موضوع

 بررسي علل و انگيزه سرقت در مشهد و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد:مطالعه علل و انگیزه سرقت در مشهد و ارائه راهکارهای پیشگیرانه

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.