پایان نامه ارشد با موضوع : بررسي علل و انگيزه سرقت در مشهد و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بررسي علل و انگيزه سرقت در مشهد و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه

تکه ای از متن پایان نامه :

ع-   دخالت غير مجاز در اموال توقيف شده

دخالت غير مجاز در اموال توقيف شده ارتباطي با سرقت ندارد. زيرا توقيف مال موجب خروج مال از مالكيت صاحب آن نيست. چنانچه مال توقيف شده به كسي به عنوان امين سپرده شده باشد اغفال مجازات كودكان و نوجوانان به سه وضعيت تقسیم شده می باشد: وضعیت اول مربوط به مجازات کودکان و نوجوانان با رده سنی تا بلوغ می باشد که مسئولیت کیفری ندارند، غیر از در مواردی که به اشخاص ضرر مادی وارد گردد که در این صورت پدر مجرم ضامن می باشد. در وضعیت دوم برای رسیدگی به جرم تعزیری کودکان و نوجوانانی که در زمان ارتکاب جرم، 9 تا 15 سال شمسی سن دارند به جای مجازات برای این دسته افراد، اقدامات پنج‌گانه پیش‌بینی شده می باشد که از آن جمله تسلیم به والدین، اولیاء یا سرپرست قانونی با اخذ تعهد، تسلیم به اشخاص حقیقی یا حقوقی غیر از والدین، نصیحت به وسیله قاضی دادگاه، هشدار و تذکر و نگهداری در کانون اصلاح و تربیت می باشد. دسته سوم مربوط به رسیدگی به جرایم تعزیری توسط نوجوانانی که سن‌ آنان در زمان ارتکاب جرم بین 15 تا 18 سال می باشد، مجازات‌هایی شامل نگهداری در کانون اصلاح و تربیت در سه بازه زمانی مختلف تعیین شده به این معنا که از دو تا پنج سال، از یک تا سه سال و همچنین از سه ماه تا یک سال در مراکز فوق نگهداری شوند و نیز پرداخت جزای نقدی در ارقام مختلف تعیین شده می باشد.

تحول مهمی که با تصویب این قانون روی داده، این می باشد که اطفالی که بالغ شرعی هستند (سن بلوغ شرعی برای دختر 9 سال و برای پسر 15 سال می باشد) اما زیر 18 سال سن داشته باشند، چنانچه شبهه در کمال عقل و رشد آنها به وجود آید، حدود و قصاص برای آنها اجرا نمی گردد. یعنی اصلاً به این مجازات محکوم نمی شوند. (موضوع ماده 91 قانون مجازات مصوب 1392)

همچنین بر اساس این قانون، اطفال مبراء از مسئولیت کیفری هستند. بر اين اساس مجازات های تعزیری برای افراد زیر 18 سال با مجازات های تعزیری افراد بالای 18 سال متفاوت می باشد.

 بررسي علل و انگيزه سرقت در مشهد و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد:مطالعه علل و انگیزه سرقت در مشهد و ارائه راهکارهای پیشگیرانه

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.