غرور در اخلاق؛ گزارش تحلیلی آراء فیلسوفان اسلامی و غربی – پایان نامه ارشد رشته الهیات- فقه و فلسفه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 غرور در اخلاق؛ گزارش تحلیلی آراء فیلسوفان اسلامی و غربی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

غرور مثبت

غرور، گاهی به عنوان فضیلت و در معنای بزرگ‌منشی و کبَر‌نفس می‌آید؛ ابن‌مسکویه در تهذیب‌الاخلاق در تعریف کبَر‌نفس می‌گوید: «کِبَر‌نفس، خوار داشتن ثروت، و توانایی بر تحمّل ارجمندی و خواری است، و خداوندِ آن همواره خود را سزاوار کارهای بزرگ می‌سازد و (رسیدن به) آن‌ها را کوچک و آسان می‌شمارد.»[1] بنابراین اگر غرور را به معنای بزرگ‌منشی در نظر بگیریم فضیلتی است که از اقسام شجاعت است.

غرور مثبت، در معنای عزت‌نفس نیز به کار می‌رود، از ديدگاه اخلاق و روايات اسلامی، عزت‌نفس به اين معنا است که انسان آن‌قدر خودش را عزيز و بزرگ بداند که حاضر نشود تن به پستی گناه و افعال و رفتار مغاير با شأن انسان و ايمان بدهد. عزت‌نفس، يعنی اینکه آدمی شرافت و ارزش خود را بشناسد تا در برابر حوادث و در شرايط مختلف خود را حفظ كند. انسان اگر قدر خود را بداند، آن را ارزان نخواهد فروخت. آدم خليفه‌ی خدا بر زمين و مورد تكريم خداوند، در حركت به سوی كمال نامتناهی است. چنين موجودی شایسته نیست كه سر بر آستان مخلوقی فرود آورد و دست نياز نزد اين و آن دراز كند و يا خود را به ذلت معصيت و هوای نفس گرفتار سازد. راه تحصيل عزت، شناخت ارزش وجودی انسان و كمال او و مسيری است كه بايد طی نمايد.

حضرت على(ع) به فرزندش امام مجتبى(ع) فرمودند: نفس خويش را عزيز بشمار و به هيچ پستى و دنائتى تن مده گرچه عمل پست، تو را به تمنياتت‏ برساند، زيرا هيچ چيز، با شرافت نفس برابرى نمى‌كند و (به جاى عزت از دست داده) عوضى ‏همانند آن نصيبت نخواهد شد، و بنده‌ی ديگران نباش كه خداوند تو را آزاد آفريده‏است. و نيز فرمودند: «كسى كه فرومايه است از كارهاى پست جدايى ندارد.»[2]

متن کامل در سایت امید فایل 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

غرور در اخلاق؛ گزارش تحلیلی آراء فیلسوفان اسلامی و غربی

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.