دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد : بررسي تطبيقي شاخصه‌هاي دولت حقوقي و دولت منتظم در روزنامة قانون و كاوه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بررسي تطبيقي شاخصه‌هاي دولت حقوقي و دولت منتظم در روزنامة قانون و كاوه

تکه ای از متن پایان نامه :

2ـ قانون‌

قانون مانند متغیرهایی می باشد که تأثیر محوری در ساختار دولت حقوقی دارد و درواقع به مقصود تأمین نیازهای مدنی شهروندان حول محورهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و… تهیه و تدوین می‌گردد. لذا هر نوع حکومتی به مقصود تأمین نیازهای مادی و معنوی جامعه نیازمند قانون می باشد اما دولت حقوقی در این میان مانند این نهادها موظف خواهند بود که بر اجرای صحیح قوانین در کشور نظارت کنند و مانع ایجاد شرایط بی‌قانونی و هرج و مرج شوند.

3ـ امنیت

معنی لغوی امنیت، عبارت می باشد از: در معرض خطر نبودن یا از خطر محافظت شدن.امنیت همچنین عبارت می باشد از: رهایی از تردید، آزادی از اضطراب و بیمناکی و داشتن اعتماد و اطمینان موجه و مستند(میرعرب، 1379: 133). امنیت در نظام‌های معرفت دینی و فلسفه سیاسی کلاسیک باستان، فی نفسه مساله نبوده می باشد. در واقع امنیت درونی بشر ماقبل مدرن ریشه در تقدیر الهی داشت که خارج از دسترس بشر بود. اما در طی زمان‌ها مفهوم امنیت، تحول پیداکرده می باشد. چنانکه امروزه در دولت‌های مدرن شاهد ابعاد مختلف امنیت: ملی، بین‌المللی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و… هستیم (شاکری، 1385: 737). در این بخش، ما امنیت را به دو شعبه داخلی و خارجی تقسیم می‌کنیم.

1ـ3. امنیت داخلی: در مبحث امنیت داخلی که می‌تواند حوزه بسیار وسیعی را دربرگیرد، ما به مواردی که به حفاظت جان و اموال مردم از دخالت‌های دستگاه حکومتی و کارگزاران آن و حتی در امان بودن خود کارگزاران حکومتی از تصمیم‌های شخصی و خودسرانه دستگاه حکومتی و شاه مربوط می باشد می‌پردازیم. از دیگر موارد مهم در امنیت داخلی، امنیت راه‌هاست. با در نظر داشتن وجود دزدان و راهزنان در جاده‌ها و مسیرهای بین‌شهری و ایجاد هرج‌ و مرج، همچنین عدم توان قوای نظامی حکومتی در تأمین امنیت راه‌ها،‌ این امر یکی از مهمترین خواسته‌ها و دغدغه‌های روشنفکران و مردم به شمار می‌رفت.

2ـ3. امنیت خارجی: در بحث امنیت خارجی نیز مقصود همان تأمین امنیت مرزها و حفاظت خطوط مرزی کشور از تجاوز قوای بیگانه می‌باشد. در این جا بایستی اشاره نمود که با در نظر داشتن جایگاه ژئوپولیتیکی و حساس ایران در منطقه خاورمیانه، این کشور همواره مورد توجه قدرت‌های بزرگ بوده می باشد. این قدرت‌ها نیز به مقصود کسب منافع، همیشه در حال رقابت با هم بوده‌اند. مانند این قدرت‌ها، کشور روسیه در شمال ایران بود، که در میان همسایگان ایران، از بیش‌ترین وسعت مرز آبی و خاکی با کشورمان برخوردار بود. روسیه نیز در رقابت با انگلستان که در مرزهای جنوبی کشور حضور داشت، یک تهدید همیشگی برای مرزهای شمالی ایران محسوب می‌گردید. به این ترتیب تهدید انگلیسی‌ها از سمت جنوب، از غرب و شرق نیز تهدید کشورهایی که از قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف تشکیل می‌شدند، سبب ناامنی مرزهای ایران شده بود.

 بررسي تطبيقي شاخصه‌هاي دولت حقوقي و دولت منتظم در روزنامة قانون و كاوه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه : مطالعه تطبیقی شاخصه‌های دولت حقوقی و دولت منتظم در روزنامه قانون و کاوه

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.