دانلود پایان نامه درباره: اراده انگاری از کانت تا نیچه

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 سیر تحول معنای -اراده- از کانت تا نیچه- با تاکید بر فیشته و شوپنها ور 

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

     غايت تاريخ كمال ارادة آزاد :    

با توضيحات بالا آشكار شد  كه چگونه  كانت به تاريخ و طبيعت  به عنوان ايده هاي عقل عملي  مي نگرد . ضرورت اين  ايده ها در جهت مندي و نظام بخشي [1] و وحدت[2]  آفرينيِ   افعال ارادة آزادِ فرد انساني به سمت تحقق  غايت الغايات آشكار مي گردد ، كه همانا تحقق  قانون اخلاق  و تكامل اخلاقي نوع بشر در جهان است  ‌. زيرا  (( نبودن  و  فقدان قصد و غايت به آن معنا است كه عقل آدمي قانون اخلاق را در عالمي بي معنا وضع و خود را ملزم به تبعيت از آن كرده باشد .))   ( سليمان حشمت ،‌ 1375 ، ص 218 )

كانت همداستان با متفكران عصر روشنگري معتقد بود كه جامعه اي كه در آن هيچ پيشرفتي در            عقلانيت وجود نداشته باشد، جامعه اي بدون تاريخ است .

انسان در وضع طبيعي خواستار توافق واتحاد و فراقتي است كه با اميال وي سازگار است . در اين حالت انسان بسان گوسفندان خواهان ادامة وضعيت ركود و رخوت خويش است ، اما طبيعت براي رشد وشكوفايي قوه عاقله انسان اراده كرده تا وي را از اين  حالت تنبلي بيرون آورده  و به سوي كار و تلاش براي شكوفاييِ كمال  عقلاني كه همان  سعادت واقعي است رهنمون شود . ( كانت ، 1383 ، ص 15 )

حال سئوال اين است كه طبيعت چه سازو كاري  را براي برون رفت آدمي از حالت طبيعي به سوي تكامل اخلاقي و  پيشرفت بشر ارائه داده است  ؟  زيرا  اگر طبيعت غايت مند است ، وهدف آن رشد وتكامل نوع بشر است ، بايد وسيله اي براي رسيدن به اين هدف والا  نيز تدارك ديده باشد .

متن کامل در سایت امید فایل 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

سیر تحول معنای -اراده- از کانت تا نیچه- با تاکید بر فیشته و شوپنها ور 

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.