دانلود پایان نامه ارشد در مورد:تحلیل فلسفی آیات

دانلود پایان نامه

متن کامل در سایت امید فایل 

عنوان پایان نامه :

 تحلیل فلسفی آیات خیر وشر در قرآن کریم

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

مختار بودن انسان

یکی از ویژگی­های انسان در قرآن که موجب کرامت او می­باشد، اختیار و آزادی ارادة اوست. خداوند متعال انسان را آزاد و مختار آفریده تا خود مسیر حرکتش را برگزیند. خداوند به انسان قوه اختیار عنایت کرده و در هر مورد راه خیر و شرّ را برای او تبیین نموده است. انسان قدرت انتخاب دارد و می­تواند افکار و عقاید و اعمال خویش را انتخاب کند. هر گاه که انسان در انجام کاری راههای متعدّدی را پیش رو دارد و آن ها را بررسی می­کند و می­سنجد و سپس یکی را بر می­گزیند و در پی آن، تصمیم بر انجام آن می گیرد، گفته می­شود آن کار از روی اختیار انجام گرفته است.

یکی از ادلّة وجود اختیار در انسان وجدانی بودن آن است. اینکه ما در کارهایمان شکّ و تردید به خود راه می­دهیم اینکه گاهی از اعمالمان پشیمان می­شویم، اینکه از کارهای همدیگر انتقاد می­کنیم و اینکه به تأدیب و تربیت اعتقاد داریم، خود دلیل واضح و روشنی بر وجود اختیار در آدم می­باشد.

این که فــردا این کنم یا آن کـــنم           این دلیل اختیار است ای صنم

و آن پشیمانی که خوردی ز آن بدی           ز اختیار خویش گشتی مهتدی[1]

یکی دیگر از ادلّة وجود اختیار، آیات قرآن می­باشد که در این موضوع فراوان می­باشند و ما از باب مثال بعضی از آنها را ذکر می­کنیم.

* «إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُوراً»[2]؛ ما راه را به انسان نشان دادیم، یا سپاسگزار خواهد بود یا ناسپاس. مراد از سبیل، سنت و طریقه­ای است که بر هر انسانی واجب است که در زندگی دنیائیش آن را بپیماید، و با پیمودن آن به سعادت دنیا و آخرت برسد، که این سبیل او را به کرامت زلفی و قرب پروردگارش سوق می­دهد و آن سبیلی که خدا بدان هدایت کرده سبیلی است اختیاری، و شکر و کفری که مترتّب بر این هدایت است، در جوّ اختیار انسان قرار گرفته، هر فردی به هر یک از آن دو که بخواهد می تواند متّصف شود.[3]

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

تحلیل فلسفی آیات خیر وشر در قرآن کریم

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.