دانلود پایان نامه ارشد : بررسي علل و انگيزه سرقت در مشهد و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بررسي علل و انگيزه سرقت در مشهد و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه

تکه ای از متن پایان نامه :

دهد تا موارد سقوط هواپيما، تصادف قطارها، تصادم كشتي ها و شرايط طوفاني و غيره را هم شامل گردد. (گلدوزيان 1388، 319)

د-  سرقت جمع شبانه مسلحانه مقرون به آزار يا تهديد با جمع كيفيات مشدده

ماده 651 ق.م.ا در اين باره مقرر مي دارد: « هرگاه سرقت جامع شرايط حد نباشد ولي مقرون به تمام پنج شرط ذيل باشد مرتكب از پنج تا بيست سال حبس و تا 74 ضربه شلاق محكوم مي گردد:

  • سرقت در شب واقع شده باشد؛
  • سارقين دو نفر يا بيشتر باشند؛
  • يك يا چند نفر از آنها حامل سلاح ظاهر يا مخفي بوده باشند؛
  • هرگاه اداره كنندگاه هتل و مسافرخانه و كاروانسرا و كاروان و به طور كلي كساني كه به اقتضاي شغلي اموالي در دسترس آنان می باشد تمام و يا قسمتي از آن را مورد دستبرد قرار دهند».

بنابراين مرتكبين سرقت با احراز يكي از شرايط، مستوجب حبس از شش ماه تا سه سال و تا 74 ضربه شلاق مي باشند. (گلدوزيان 1388، 333)

ح-  سرقت وسايل و تاسيسات عمومي

ماده 659 قانون مجازات اسلامي انعكاسي از ماده 3 قانون مجازات اخلال كنندگان در تاسيسات آب و برق و گاز مخابرات كشور مصوب 12 دي ماه 1391 می باشد كه اكنون در رديف سرقت هاي تعزيري ذكر شده می باشد. ماده 659 قانون مجازات اسلامي مقرر مي دارد: «هر كس وسائل و متعلقات مربوط به تاسيسات مورد بهره گیری عمومي كه به هزينه ي دولت يا با سرمايه دولت يا سرمايه مشترك دولت و بخش غير دولتي يا به وسيله نهادها و سازمان هاي عمومي و غير دولتي يا موسسات خيريه ايجاد يا نصب شده مانند تاسيسات بهره برداري آب و برق و گاز و غيره را سرقت نمايد به حبس از يك تا پنج سال محكوم مي گردد و چنانچه مرتكب از كاركنان سازمانهاي مربوطه باشد به حداكثر مجازات مقرر محكوم خواهد گردید.»

بنابراين كيفر سرقت وسايل و تاسيسات عمومي حبس از يك تا پنج سال می باشد و با ارتكاب سرقت توسط يكي از كاركنان سازمان هاي مربوط، حداكثر مجازات قابل اجرا می باشد، با سرقت وسايل و تاسيسات عمومي تمامي افراد جامعه از بهره گیری از تاسيسات محروم مي شوند. (گلدوزيان 1388، 337)

ط-  بهره گیری غير مجاز از آب، برق، تلفن، گاز و شبكه فاضلاب

بهره گیری غير مجاز از آب و برق در ماده 1 لايحه قانوني رفع تجاوز از تاسيسات آب و برق كشور مصوب 3/9/59 پيش بيني شده بود. اكنون جرم بهره گیری غير مجاز از آب و برق با تصويب ماده 660 ق.م.ا به جرم بهره گیری غير مجاز از تلفن و گاز تسري يافته و مرتكبين مستوجب حبس و الزام به جـبران خسارت شده اند.

ماده 660 اصلاحي ق.م.ا مصوب 22/8/1387 مقرر مي دارد: «هر كس بدون پرداخت حق انشعاب آب و فاضلاب و برق و گاز و تلفن مبادرت به بهره گیری غير مجاز از آب و برق و تلفن و گاز و شبكه فاضلاب نمايد علاوه بر جبران خسارت وارده به پرداخت جزاي نقدي از يك تا دو برابر خسارت وارده محكوم خواهد گردید». چنانچه مرتكب از مامورين شركت هاي مذكور باشد، به حداكثر مجازات

 بررسي علل و انگيزه سرقت در مشهد و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد:مطالعه علل و انگیزه سرقت در مشهد و ارائه راهکارهای پیشگیرانه

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.