تحلیل فلسفی آیات خیر وشر در قرآن کریم – دانلود پایان نامه الهیات- فقه و فلسفه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 تحلیل فلسفی آیات خیر وشر در قرآن کریم

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

شیخ اشراق می­فرماید: شر و شقاوت در عالم ظلمات (جهان مادی) از لوازم حرکتند و ظلمت و حرکت از لوازم قهری که در انوار قاهره و مدبره وجود دارد نشات می­گیرد و شر از راه وسائط لازم می­آید و نور الانوار محال است که دارای جهات و هیئات ظلمانی باشد … و شر در این جهان بسیار کمتر از خیر است.[1]

ربط بین خیرات و شرور عالم ماده انفکاک ناپذیر و ناگسستنی است. محال است عالم ماده باشد و هیچ شرّی در آن وجود نداشته باشد. شر ذاتی عالم مادّه است. زمانی می­توانیم بگوییم که در این عالم، شرّی نباشد که این عالم را غیر مادّه فرض کنیم.  نمی­توانیم بگوئیم که هم عالم مادّه موجود باشد و هم وجود شرور را در آن نفی کنیم، همچنان که نمی­توانیم آتش و خواصّش را داشته باشیم، امّا آتش سوزنده نباشد یا بگوئیم چرا آتش غیر سوزنده خلق نشده است. فرض جهان مادّی، بدون تزاحم و تضاد، فرض جهان دیگری است پس عالم مادّه اگر بخواهد خیر محض باشد، دیگر این عالم، عالم مادّه نخواهد بود و جهان مجرّد می­باشد. شرور قلیل از دو جهت وجودشان برای عالم مادّه ضروری است:

1ـ از جهت مادّه و این که هیولی می­تواند صورتی از دست بدهد و صورتی دیگر بپذیرد و از قوّه به فعلیت در آید، به عبارت دیگر: مادّه این موجودات قابلیت پذیرش صور متضادّه را داشته، که منشأ تضاد و کن و فساد عالم می­باشد.

2ـ از جهت فاعل و این که او نمی­تواند سبب أفعال متضاد و در پی أعراض متفاوت باشد و در همه جا باید بر نهج واحد و تابع صفات ذاتی و آثار طبیعی خود عمل نماید. هر شیئی اوصاف ذاتی و طبیعی معینی دارد که تخلّف نمی­پذیرد. اشیاء ذات خود را در همه جا بروز  می­دهند و هر موجودی بر طبق طبیعت خاصّة خودش باید فعلیّات مخصوص خود را در هر شرائطی بروز دهد. فلذا آتش همه جا به اقتضای ذاتش می­سوزاند و باید فعلیات خود را در هر شرائطی بروز دهد، و به خاطر همین محال است در بعضی موارد کوتاهی کرده، مثلاً از سوزاندن بدن انسان سر باز زند.

متن کامل در سایت امید فایل 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

تحلیل فلسفی آیات خیر وشر در قرآن کریم

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.