بررسي تلفات ناشي از تصادفات جاده هاي استان مازندران در سال 1392

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بررسي تلفات ناشي از تصادفات جاده­اي استان مازندران در سال 1392

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

چكيده

مقدمه و هدف: در استان مازندران، بخشی از مشکلات حمل و نقل مربوط به تصادفات جاده­اي است. هزينه هاي ناشي از آن، يكي از چالش­هاي مهم استان بوده و خسارت­هاي مالي ناشي از آنها که بر بودجه خانواده و استان تحميل مي­شود. ضرورت دارد به منظور جلوگيري از خسارت­هاي تصادفات جاده­اي، راهکارهاي موثري به اجرا گذارده شود. هدف اين مطالعه بررسي تلفات ناشي از تصادفات جاده­اي استان مازندران مي­باشد.

مواد و روش­ها: اين مطالعه مقطعي و جامعه مورد مطالعه، تلفات ناشي از تصادفات جاده­اي استان مازندران در سال 1392 و ثبت شده در اداره كل حمل و نقل و پايانه­هاي مازندران و سازمان پزشكي قانوني استان مازندران بوده است.

نتايج: تلفات ناشي از تصادفات جاده­اي در راه­هاي برون­شهري استان، اغلب راننده (44%) و مرد بوده و بيشتر در سنين 21 تا 30 (26%) قرار دارند. رابطه معكوس بين سطح تخصيلات و فراواني تصادفات ديده مي­شود. اغلب خودروها سواري(40%) بوده كه بيشتر تلفات مربوط به برخورد وسايل نقليه با يكديگر (49%)بوده است. بيشترين تلفات در در محل حادثه اتفاق افتاده (54%) و اكثر آنها با آمبولانس (85.9%) به مراكز درماني و بيمارستان­ها منتقل شده­اند. بيشترين تعداد تلفات ناشي از شكستگي­هاي متعدد (53%) بوده كه در روز (60%) و در راه­هاي اصلي استان (82%) به وقوع پيوسته است.

نتيجه گيري: در سال 1392 كل تلفات تصادفات جاده­اي (راه­هاي برون­شهري و روستايي) استان 4.1 درصد و در راه­هاي برون­شهري به ميزان 1.3 درصد (نسبت به سال 1391) افزايش يافته است. ميزان تلفات در مردان بيشتر از زنان مي­باشد. افراد داراي تحصيلات دانشگاهي كمترين ميزان تلفات را در تصادفات رانندگي داشته اند. بر خلاف باور همگاني بيشترين تعداد تلفات در روز اتفاق افتاده است. ميزان تلفات در راه­هاي اصلي بسيار بيشتر از آزادراه­ها و بزرگراه­ها مي­باشد. در مطالعه انجام شده، مي­توان به تلفات بيشتر رانندگان، تاثير جنس مذكر ،30-21 سال، برخورد وسايل نقليه با يكديگر و خودروهاي سبك در بروز تصادفات منجر به فوت پي برد و بر اساس اين يافته كه بيشترين متوفيات در بر اثر شكستگي­هاي متعدد بوده است.

 

كليد واژه­ها: مازندران، تلفات، تصادفات جاده­اي، راه­هاي برون­شهري، ساري، حمل و نقل، 1392

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسي تلفات ناشي از تصادفات جاده هاي استان مازندران در سال 1392

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

بررسي تلفات ناشي از تصادفات جاده ه­اي استان مازندران در سال 1392

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.