پایان نامه رشته الهیات- فقه و فلسفه : فرجام شناسی در اندیشه سیاسی اسلام با تکیه بر تفاسیر شیعه از قرآن مجید

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 فرجام شناسی در اندیشه سیاسی اسلام با تکیه بر تفاسیر شیعه از قرآن مجید

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

فرجام شناسی شیعی

متن کامل در سایت امید فایل 

با توجه به اینکه فرجام شناسی اسلامی، از یکسو با اندیشه مهدویت گره‌خورده و از سوی دیگر در میان فرق و مذاهب اسلامی در تفسیر ویژگی‌های آن اختلاف‌نظر اساسی وجود دارد، این پرسش قابل‌طرح است که در میان فرق اسلامی، کدام بینش اعتقادی می‌تواند خاستگاه واقعی این اندیشه اصیل قرآنی باشد؟

ازنظر شیعه که مکتب اهل‌بیت (علیهم‌السلام) است، مهدی موعود که در قرآن و احادیث متواتر نبوی بشارت داده‌شده، فردی مشخص و معین است که اکنون نیز در میان ما حضور بالفعل و غایبانه دارد. نام پدرش حسن العسکری و نام مادرش «نرجس» و از تبار امام حسین است و در 15 شعبان سال 255 هجری قمری در شهر سامرا متولد شده است. از دوران کودکی تا سال 329 هجری قمری بنا بر مصالحی دوره غیبت صغرا را سپری نموده و از آن زمان تاکنون در دوره غیبت کبرا به سر می‌برد. این دیدگاه شیعی، بر اساس مدارک تاریخی و دلایل قطعی بر ولادت امام مهدی استوار است که هیچ تردیدی را برای اثبات موضوع باقی نمی‌گذارد. (هاشم العمیدی،1387: 160-169)

نگاه واقع‌گرایانه اندیشه شیعی به موضوع مهدویت و تفاوت آن با قرائت خنثی و غیرکاربردی علمای اهل سنت که عنوان «مهدی» را صرفاً یک نام برای فردی از دودمان پیامبر که در آینده‌ای نامعلوم، از پدر و مادری ناشناخته متولد خواهد شد، سبب پویایی تفکر شیعی و ژرف‌نگری آن در تفسیر آموزه‌های کلیدی قرآن، نظیر مسئله «مهدویت» گردیده است؛ بنابراین در تفکر شیعی، اندیشه فرجام شناختی، در متن جریان «امامت» واقع‌شده و با کیان تشیع گره‌خورده است؛ به‌گونه‌ای که اندیشه امامت شیعی در «مهدویت» به نهایت غنای خود می‌رسد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

فرجام شناسی در اندیشه سیاسی اسلام با تکیه بر تفاسیر شیعه از قرآن مجید

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.