پایان نامه در مورد: اندیشه ی سیاسی امام علی

دانلود پایان نامه

متن کامل در سایت امید فایل 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 جایگاه قدرت نرم در اندیشه ی سیاسی امام علی علیه السلام

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

واقعیت­های قدرت نرم امیرالمؤمنین علی(علیه­السلام) در دستورالعمل مدیریتی ایشان در چهارده قرن گذشته در مقام تجربی عملیاتی شد. دستورالعمل مدیریتی امیرالمؤمنین علی(علیه­السلام)، معرف راهبرد امنیت ملی و جهانی با کارویژه­ی مساوات بشر در برخورداری عادلانه از حقوق است. پیامدهای عدالت اجتماعی در راهبرد امنیتی امیرالمؤمنین علی(علیه­السلام)، هماهنگی و وسعت دامنه­ی قدرت علوی در تنوعی از اشکال سخت­افزاری و نرم­افزاری قدرت را آشکار می­کند که چگونه در راستای برپایی حقوق و اجرای عدالت هزینه­فایده شد. امیرالمؤمنین علی(علیه­السلام) در بیستم رمضان سال چهل هجری، بعد از ضربت خوردن و قبل از شهادت در وصیت به مردم فرمودند:

ای مردم، هرکس از مرگ بگریزد، به هنگام فرار، آن­را خواهد دید. اجل سرآمد زندگی، و فرار از مرگ رسیدن به آن است. چه روزگارانی که در پی گشودن راز نهفته­اش بودم، اما خواست خداوند جز پنهان ماندن آن نبود. هیهات! که این، علمی پنهان است.

اما وصیت من نسبت به خدا، آن­که چیزی را شریک خدا قرار ندهید، و نسبت به پیامبر(صلی­الله­علیه­وآله) این است که، سنت و شریعت او را ضایع نکنید. این دو ستون محکم را بر پادارید، و این دو چراغ را فروزان نگه­دارید و تا آن­زمان که از حق منحرف نشده­اید، سرزنشی نخواهید داشت، که برای هرکس به اندازه­ی توانایی او وظیفه­ای تعیین گردیده، و نسبت به افراد جاهل و نادان تخفیف داده شده است زیرا پروردگار، رحیم، و دین، استوار، و پیشوا، آگاه است. من دیروز رهبر شما بودم و امروز مایه­ی پند و عبرت شما هستم، و فردا از شما جدا خواهم شد، خدا شما و مرا بیامرزد. اگر از این ضربت و در این لغزش­گاه نجات یابم، که حرفی نیست، اما اگر گام­ها بلغزد و از این جهان بروم، ما نیز چون دیگران در سایه­ی شاخسار درختان، مسیر وزش باد و باران، و زیر سایه­ی ابرهای متراکم آسمان پراکنده       می­شویم، و آثارمان در روی زمین نابود خواهد شد.

من از همسایگان شما بودم، که چند روزی در کنار شما زیستم، و به زودی از من جز جسدی بی­روح و ساکن، پس از آن همه تلاش، و خاموش، پس از آن همه گفتار، باقی نخواهد ماند. پس باید سکوت من، و بی­حرکتی دست و پا و چشم­ها و اندام من، مایه­ی پند و اندرز شما گردد، که از هر منطق رسایی و از هر سخن مؤثری عبرت­انگیزتر است. وداع و خداحافظی من با شما چونان جدایی کسی است که آماده­ی ملاقات پروردگار است، فردا ارزش ایام زندگی مرا خواهید فهمید، و راز درونم را خواهید دانست. پس از آن­که جای مرا خالی دیدید و دیگری بر جای من نشست، مرا خواهید شناخت(نهج البلاغه، خطبه149،ص195).

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

جایگاه قدرت نرم در اندیشه ی سیاسی امام علی علیه السلام

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.