پایان نامه الهیات- فقه و فلسفه : جایگاه قدرت نرم در اندیشه ی سیاسی امام علی علیه السلام

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 جایگاه قدرت نرم در اندیشه ی سیاسی امام علی علیه السلام

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

متن کامل در سایت امید فایل 

هزینه فایده در ارزش­های سیاسی

در زمان حیات پیامبر(صلی­الله­علیه­وآله) جامعه­ی نوبنیاد اسلامی هر لحظه از ناحیه­ی روم، ایران و منافقان تهدید می­شد. بعد از رحلت پیامبر(صلی­الله­علیه­وآله)، امت اسلامی بر سر مسأله­ی خلافت و رهبری دچار اختلاف شدید شدند. اسلام در چنین وضعی هر لحظه از ناحیه­ی دشمنان خارجی و داخلی تهدید می­شد. امام علی(علیه­السلام) که خود را در این مسأله صاحب حق می­دانست برای حفظ مصالح جامعه­ی اسلامی از حق مسلم خود دست برداشت و در برابر وضعیت پدید آمده سکوت اختیار کرد(دانش،1384،صص92-90).

هنگامی­که پیامبر(صلی­الله­علیه­وآله) رحلت فرمود و امام علی(علیه­السلام) به غسل و دفن آن حضرت مشغول بود، با ابوبکر به خلافت بیعت شد. در این هنگام زبیر و ابوسفیان و گروهی از مهاجران، با عباس و امام علی(علیه­السلام) برای تبادل نظر و گفت­وگو، خلوت کردند. آنان سخنانی گفتند که لازمه­ی آن تهییج و قیام مردم بود. امام علی(علیه­السلام) فرمود:

صبر اصل بردباری است، و پرهیزگاری دین است، و محمد(صلی­الله­علیه­وآله) حجت است، و راه، راست و مستقیم است(ابن ابی­الحدید،1375،ج1،صص101-100 و1378،ج1،صص219-218). ای مردم! امواج فتنه­ها را با کشتی­های نجات، در هم بشکنید، و از راه اختلاف و پراکندگی بپرهیزید، و تاج­های فخر و برتری­جویی را بر زمین نهید. رستگار شد آن­کس که با یاران به پاخاست، یا کناره­گیری نمود و مردم را آسوده گذاشت. این­گونه زمامداری، چون آبی بد مزه و لقمه­ای گلوگیر است، و آن­کس که میوه را کال و نارس بچیند، مانند کشاورزی است که در زمین شخص دیگری بکارد. در شرایطی قرار دارم که اگر سخن بگویم، می­گویند بر حکومت حریص است، و اگر خاموش باشم، می­گویند: از مرگ ترسید!! هرگز! من و ترس از مرگ؟! پس از آن همه جنگ­ها و حوادث ناگوار؟! سوگند به خدا! انس و  علاقه­ی فرزند ابی­طالب به مرگ در راه خدا، از علاقه­ی طفل به پستان مادر بیشتر است! این­که سکوت برگزیدم از علوم و حوادث پنهانی آگاهی دارم که اگر باز گویم مضطرب می­گردید، چون لرزیدن ریسمان در چاه­های  عمیق(نهج­البلاغه،خطبه5،ص33).

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

جایگاه قدرت نرم در اندیشه ی سیاسی امام علی علیه السلام

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.