پایان نامه ارشد الهیات- فقه و فلسفه : فرجام شناسی در اندیشه سیاسی اسلام با تکیه بر تفاسیر شیعه از قرآن مجید

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 فرجام شناسی در اندیشه سیاسی اسلام با تکیه بر تفاسیر شیعه از قرآن مجید

متن کامل در سایت امید فایل 

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

قانونمندی تحولات اجتماعی

حیات انسان دارای هویت حقیقی است که از جایی آغازشده، از طریقی می‌گذرد و سرانجام نیز به مقصدی می‌رسد. این روال قانونمند بوده و محصول تصادف نیست. مراد از «قانونمندی»، نظام‌مند بودن وقایع و رخدادهای اجتماعی بر اساس روابط قطعی و استثناناپذیری است که میان پدیده‌های اجتماعی وجود دارد. شناخت قوانین حاکم بر جریان زندگی اجتماعی، ازاین‌جهت مهم است که این آگاهی، در تصمیم‌ها و جهت‌گیری‌های آینده انسان تأثیرگذار بوده و سرنوشت جوامع به آگاهی و به‌کارگیری قوانین حاکم بر جهان و جامعه وابسته است. به همین دلیل، قرآن نسبت به کشف قانونمندی‌های هستی، عنایت ویژه‌ای نموده است.

قرآن مجید نکته فوق‌العاده آموزنده‌ای در مورد سنت‌های تاریخ یادآوری می‌کند و آن اینکه مردم می‌توانند با استفاده از سنن جاریه الهی در تاریخ، سرنوشت خویش را نیک یا بد کنند؛ بنابراین سنت‌های الهی حاکم بر عالم یک سلسله عکس‌العمل‌ها و واکنش‌ها در برابر عمل‌ها و کنش‌هاست. عمل‌های معین اجتماعی، عکس‌العمل‌های معینی به دنبال دارد. ازاین‌رو، جهان در عین آنکه با یک سلسله نوامیس قطعی و لایتخلف اداره می‌شود، نقش انسان و آزادی و اختیار را به‌هیچ‌وجه محو نمی‌کند. (مطهری،1367: 13)

نکته مهمی که باید مدنظر قرار گیرد، نقش ویژه قرآن در کشف قوانین حاکم بر جهان است. شهید سید محمدباقر صدر، قرآن مجید را نخستین منبعی می‌داند که به کشف قوانین عالم و تاریخ پرداخته است. ایشان معتقد است قرآن هیچ حادثه‌ای را بی‌جهت نمی‌داند و به انسان هشدار می‌دهد که در ازن زمینه، سنن و قوانینی حاکم است و لازم است تا این سنت‌ها و قوانین شناخته شود تا بشر بتواند بر آینده خود تأثیرگذار باشد. (صدر،1388: 158)

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

فرجام شناسی در اندیشه سیاسی اسلام با تکیه بر تفاسیر شیعه از قرآن مجید

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.