مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی – پایان نامه ارشد رشته الهیات- فقه و فلسفه

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

   مقدمه

جوامع بشري، در طول تاريخ با وجود تفاوت­هاي بنيادي در مسائل مختلف اعتقادي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي به دنبال تشكيل حكومت بوده­اند؛ چرا كه انسان از سويي بر اساس ذات و فطرت خويش، موجودی اجتماعي و به اصطلاح «مدني بالطبع» آفريده شده است؛ بدين معنا كه اجتماعي زندگي كردن از نيازهاي اساسي و طبيعي اوست و بطور طبيعي زندگي اجتماعي را انتخاب مي­نمايد و نمي­تواند از جامعه بريده و انفرادي زندگي کند و در واقع انسان در سايه حيات اجتماعي به كمال و غايت مي رسد همان­گونه كه فارابي مي‌گويد:

«خير افضل و كمال نهائي در مدينه و اجتماعات حاصل مي­شود البته رذايل و پستي­ها نيز در برخوردهاي اجتماعي حاصل مي­شود. بنابراين كمال هر يك از آنها در جامعه امكان پذير است نه در زندگي انفرادي.»[1]

و از سوي ديگر، زندگي اجتماعي بدون وجود نظم و حاكميت قانون حتي یک روز هم امكان پذير نيست، زيرا تزاحم­هاي اجتماعي موجب بروز اختلاف سليقه‌ها و انديشه‌هاست، كه در نهايت، گاهي منجر به نزاع­ها، جدال­ها و كشمكش­ها مي‌شود. فلذا برای كنترل جامعه و ايجاد نظم، نياز به قانون هست.

اما تدوين قانون و اجراي آن و در نتيجه شكل­گيري نظم اجتماعي، بدون حاكميتي مقتدر كه بتواند، فعاليت­هاي مختلف افراد و جامعه را زير پوشش خود قرار دهد، قابل تحقق نمي­باشد. بنابراين حكومتي كه بتواند نظم اجتماعي، مصالح عمومي و نيازهاي افراد جامعه را در حد­امكان تامين كند و زمينه توسعه و رشد را در ابعاد مختلف جامعه فراهم نمايد، يك امر بديهي و ضروري عقل است. بویژه كه نقش حكومت در جوامع امروزي، افزايش يافته و در ابعاد مختلف زندگي افراد تاثيرگزار شده است. امنيت، اقتصاد، آموزش، فرهنگ و بسياري از امور ديگر زندگي، متأثر از سياست‌ها و برنامه ريزي­هاي حكومت است و مي‌توان گفت «زندگي افراد جامعه در درون چهارچوب سياست­هاي دولت، آغاز و پايان مي­يابد.»[2] بنابراين حكومت يكي از موثرترين نهادهاي اجتماعي است كه در ابعاد مختلف فرهنگي، اقتصادي و سياسي، نقش مستقيم و برجسته­اي داشته و بر آنها تاثير پايداري خواهد گذاشت.

 

متن کامل در سایت امید فایل 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.