مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی – پایان نامه ارشد رشته الهیات- فقه و فلسفه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

   مقدمه

جوامع بشري، در طول تاريخ با وجود تفاوت­هاي بنيادي در مسائل مختلف اعتقادي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي به دنبال تشكيل حكومت بوده­اند؛ چرا كه انسان از سويي بر اساس ذات و فطرت خويش، موجودی اجتماعي و به اصطلاح «مدني بالطبع» آفريده شده است؛ بدين معنا كه اجتماعي زندگي كردن از نيازهاي اساسي و طبيعي اوست و بطور طبيعي زندگي اجتماعي را انتخاب مي­نمايد و نمي­تواند از جامعه بريده و انفرادي زندگي کند و در واقع انسان در سايه حيات اجتماعي به كمال و غايت مي رسد همان­گونه كه فارابي مي‌گويد:

«خير افضل و كمال نهائي در مدينه و اجتماعات حاصل مي­شود البته رذايل و پستي­ها نيز در برخوردهاي اجتماعي حاصل مي­شود. بنابراين كمال هر يك از آنها در جامعه امكان پذير است نه در زندگي انفرادي.»[1]

و از سوي ديگر، زندگي اجتماعي بدون وجود نظم و حاكميت قانون حتي یک روز هم امكان پذير نيست، زيرا تزاحم­هاي اجتماعي موجب بروز اختلاف سليقه‌ها و انديشه‌هاست، كه در نهايت، گاهي منجر به نزاع­ها، جدال­ها و كشمكش­ها مي‌شود. فلذا برای كنترل جامعه و ايجاد نظم، نياز به قانون هست.

اما تدوين قانون و اجراي آن و در نتيجه شكل­گيري نظم اجتماعي، بدون حاكميتي مقتدر كه بتواند، فعاليت­هاي مختلف افراد و جامعه را زير پوشش خود قرار دهد، قابل تحقق نمي­باشد. بنابراين حكومتي كه بتواند نظم اجتماعي، مصالح عمومي و نيازهاي افراد جامعه را در حد­امكان تامين كند و زمينه توسعه و رشد را در ابعاد مختلف جامعه فراهم نمايد، يك امر بديهي و ضروري عقل است. بویژه كه نقش حكومت در جوامع امروزي، افزايش يافته و در ابعاد مختلف زندگي افراد تاثيرگزار شده است. امنيت، اقتصاد، آموزش، فرهنگ و بسياري از امور ديگر زندگي، متأثر از سياست‌ها و برنامه ريزي­هاي حكومت است و مي‌توان گفت «زندگي افراد جامعه در درون چهارچوب سياست­هاي دولت، آغاز و پايان مي­يابد.»[2] بنابراين حكومت يكي از موثرترين نهادهاي اجتماعي است كه در ابعاد مختلف فرهنگي، اقتصادي و سياسي، نقش مستقيم و برجسته­اي داشته و بر آنها تاثير پايداري خواهد گذاشت.

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی