مقاله فارسی شناسایی روند تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در کلانشهرها با استفاده از تصاویر-دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 شناسایی طریقه تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در کلانشهرها با بهره گیری از تصاویر سنجنده MODIS

قسمتی از متن پایان نامه :

شهر مشهد در سده اخیر از رشد جمعیت بالایی برخوردار بوده می باشد. در نخستین سرشماری رسمی ایران که در سال 1335 انجام گرفت، این شهر، با جمعیت 241،989 نفر جمعیت، پس از شهرهای تهران، تبریز و اصفهان، جایگاه سوم را در بین شهرهای ایران داشت. در سرشماری سال 1385، همین جایگاه را داشته می باشد و جمعیت آن 2،868،350 نفر بوده می باشد و در سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1390 نیز رتبه دومی را داشته می باشد و دارای 3،069941 نفر جمعیت می‌باشد (قزلحصار، 92).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی  از شمال به کوه عینالی و از جنوب به دامنه کوه سهند و از سمت غرب به جلگه تبریز و دریاچه ارومیه و از شرق به کوههای ساری داغ و بیلانکوه محدود می باشد ارتفاع این شهر از سطح دریا از ۱۳۴۸ متر در سه‌راهی مرند تا ۱۵۶۱ متر در محله زعفرانیه متغیر بوده و شیب عمومی زمین‌های تبریز به‌سمت مرکز شهر و سپس به ‌سمت مغرب می‌باشد.

تبریز دارای هوایی اقلیمی و کم رطوبت می باشد و حد متوسط بارندگی آن در سال ، 285 میلیمتر می باشد . این جلگه در اثر ارتفاعی که از سطح دریا دارد ، دارای زمستانهای طولانی و سرد و تابستانهای معتدل می باشد . هوای این شهر سرد و خشک می باشد. میانگین بارندگی شهر تبریز بطور متوسط 270 میلیمتر می باشد . معمولا در طول فصل تابستان بارندگی کمتر می باشد . حداکثر متوسط دما در تیر ماه 32 درجه سانتیگراد و حداقل متوسط آن در دیماه 27 درجه سانتیگراد و حداکثر مطلق ثبت شده 42 درجه و حداقل مطلق 25 درجه سانتیگراد بوده می باشد . تعداد روزهای یخبندان حداکثر 155 روز و حداقل 52 روز و بطور متوسط 107 روز می باشد . اندازه تبخیر تعرق منطقه 1733 میلیمتر محاسبه گردیده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات این پژوهش عبارتند از:

الگوی توزیع تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در شهرهای اهواز، اصفهان، مشهد، تبریز، تهران چگونه می باشد؟

سایت منبع

شدت و گسترش الگوی توزیع مکانی زمانی جزایر حرارتی چه ارتباط‌ای با پوشش سطح زمین نشان می‌دهد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه