شناسایی روند تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در کلانشهرها با استفاده از تصاویر MODIS-دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 شناسایی طریقه تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در کلانشهرها با بهره گیری از تصاویر سنجنده MODIS

قسمتی از متن پایان نامه :

متوسط بارندگی سالانه این شهر 239 میمیمتر می باشد که نسبت به میانگین کشوری 250 میلیمتر کم‌تر می‌باشد. همچنین متوسط دمای سالانه شهر مشهد(طی سال‌های 88-1368)، 15.3 درجه سانتیگراد می باشد که نسبت به میانگین دمای کشور 18 درجه سانتیگراد کم‌تر می‌باشد (اکبری، 1391).

جهت باد غالب سطح زمین در این شهر اکثرا جنوب شرقی- شمال غربی یا شرقی- غربی می باشد و اصولا هر نوع مواد آلوده کننده واقع در منطقه جنوب شرق تا شرق مشهد را مستقیما به قسمت شمال غرب و غرب مشهد جابجا می‌نماید (قزلحصار، 1392).

در بین منابع صنعتی و تولیدی آلاینده های هوا در شهرمشهد نیروگاهها  و کارخانه سیمان، آسفالت گچ، آهک و واحدهای آجرپزی در راس آلاینده ها قرار دارند0 نیروگاههای برق نیز در آلودگی هوای مشهد موثرند با در نظر داشتن اینکه سوخت این نیروگاهها (طوس، شریعتی ،مشهد)از مازوت و گازوئیل و گاز می باشد از مراکز عمده ایجاد آلودگی هوا به شمار می رود (قزلحصار، 1392).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بر اساس آمار ارائه شده از سوی اداره کل محیط زیست استان خراسان رضوی مهمترین عامل آلودگی هوا درشهرمشهد وسایل نقلیه موتوری هستند که سهم آنها در آلودگی هوا65 درصد می باشدوبعدازوسایل نقلیه موتوری کارخانجات وصنایع تولیدی با15 درصدوآلاینده های خانگی با10 درصددر رده های بعدی قراردارند0

روزانه 381/225/4 دستگاه خودرو با اهداف کار، تفریح، زیارت، تحصیل و شخصی در شهر تردد می کنند(پنجمین آمارنامه سازمان حمل و نقل و ترافیک مشهد 1388  :14) که این تعداد خودرو عامل 65 درصد آلودگی هوای شهر مشهد می باشد(پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد). در حال حاضر تنها 50 درصد این سفرها با وسایل حمل و نقل عمومی انجام می‌گیرد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات این پژوهش عبارتند از:

الگوی توزیع تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در شهرهای اهواز، اصفهان، مشهد، تبریز، تهران چگونه می باشد؟

سایت منبع

شدت و گسترش الگوی توزیع مکانی زمانی جزایر حرارتی چه ارتباط‌ای با پوشش سطح زمین نشان می‌دهد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه