دانلود پایان نامه رشته الهیات- فقه و فلسفه : نقد و بررسی مرجعیت اهل کتاب در بین صحابه در نقل روایات و تفسیر قرآن

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 نقد و بررسی مرجعیت اهل کتاب در بین صحابه در نقل روایات و تفسیر قرآن

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

ابن­حجر

ابن­حجراز جمله موافقان مراجعه به اهل­کتاب است، وی نظر خویش را در کتاب فتح الباری این چنین آورده است:

«نهی از مراجعه به اهل­کتاب مربوط به قبل از استقرار و تثبیت احکام اسلامی و قواعد دینی است که بیم فتنه و آشوب می رفت، ولی بعد از برطرف شدن این مشکل، مراجعه به اهل­کتاب آزاد شد؛ زیرا شنیدن اخبار بنی­اسرائیل در آن زمان اعتبار و ارزش خاصی داشته است». [2]

متن کامل در سایت امید فایل 

در پاسخ باید گفت، آنچه از سخن ابن­حجر دریافت می­شود این است که گویی استقرار احکام اسلامی و قواعد دینی در جوامع اسلامی دارای تاریخ و زمان معلوم و مشخصی است که بتوان قبل و بعدی برای آن تعیین کرد. قائلان به این نظریه با این مرز بندی، در عمل موفق به تفکیک زمانی نمی­شوند؛ از طرفی هرگز خود پیامبرs به صراحت اعلام نکرده است که اکنون احکام کامل شده و دیگر بیم فتنه نمی­رود و از این پس می­توانید از اهل­کتاب نقل کنید؛ به نظر این قید، برآمده از ذهن خود ابن­حجر است. آنچه از قرآن، روایات و تاریخ بر می­آید این است که همواره از جانب اهل­کتاب بیم فتنه و آشوب می­رفته است. مدعیانِ چنین نظریه ای باید مرادشان از تثبیت احکام را به روشنی توضیح داده و با استفاده از سنت پیامبرt این قید زمانی را اثبات کنند.

البته باید در نظر داشت ناقلان از اهل­کتاب، چنین ادعایی نکرده­اند، مبنی بر این که سبب عدم نقل ایشان از اهل­کتاب، ترس از فتنه بنی­اسرائیل بودهو اکنون که این فتنه بر طرف شده دیگر مانعی برای نقل از ایشان وجود ندارد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

نقد و بررسی مرجعیت اهل کتاب در بین صحابه در نقل روایات و تفسیر قرآن

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.