دانلود پایان نامه در مورد:اراده

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 سیر تحول معنای -اراده- از کانت تا نیچه- با تاکید بر فیشته و شوپنها ور 

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

رابطه اراده و حق در کانت :

کانت  واژه حق را دو پهلو و مبهم [1] می پندارد و حقوق را دو نوع می داند (( حق برابر (تساوی حقوق) و حق ضروری . از این دو نوع ، اولی حق بدون الزام و دومی الزام بدون حق  لحاظ می شود . )) ( کانت ، 1380 جلد اول ، ص 70 )

به این نحو وی با الهام از هابز بین الزام قانونی و الزام اخلاقی فرق می گذارد و همچنین با الهام از توماس آکویینی هر حقی را شامل وظیفه و تکلیفی در قبال آن حق می داند به همین سبب دو مفهوم “حق” و” تکلیف” در فلسفة وی به نحو تضایفی با هم مرتبط هستند . در این معنا (( حق یا نا حق ، فعلی است که کلاً مطابق تکلیف یا مغایر تکلیف انجام شده باشد . عمل مغایر (مقابل) تکلیف تخلف[2] نامیده               می شود . ))( همان ،‌‌‌ ص 58 )

او  میان عمل قانونی و عمل اخلاقی فرق  می گذارد ، و معتقد است هرگاه عمل به انگیزه احترام به قانون و برای ادای تکلیف انجام گیرد ، عمل اخلاقی است . اما صرف انطباق ظاهری  عمل  با  تکلیف ، بدون در نظر گرفتن انگیزه عمل ، برای قانونمندی عمل کفایت می کند .( همان ، ص 52 )

کانت معتقد است که حق طبیعی صرفاً  بر اصول پیشینی مبتنی است و به همین دلیل منشأ  آن در طبیعت عقل بشری قرار دارد ، و تنها یک حق طبیعی وجود دارد که وی آن را حق فطری یا حق درونی می نامد و آن چیزی جز ارادة آزاد نیست . در این معنا ارادة آزاد همان عدم وابستگی به الزام دیگران  در هماهنگ شدن با قانون کلی عقل است . ( همان ، ص 74 )

متن کامل در سایت امید فایل 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

سیر تحول معنای -اراده- از کانت تا نیچه- با تاکید بر فیشته و شوپنها ور 

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.