دانلود پایان نامه درباره: اندیشه ی سیاسی امام علی

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 جایگاه قدرت نرم در اندیشه ی سیاسی امام علی علیه السلام

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

متن کامل در سایت امید فایل 

بازتاب عدالت اجتماعی در رفتار سیاسی امام علی(علیه­السلام)

جهان­سازی اسلامی امام علی(علیه­السلام) با عدالت اجتماعی آغاز می­شود و اندیشه­ی سیاسی متفکرین اسلامی، چه شیعه و چه سنی، در طول تاریخ با مفهوم عدالت اجتماعی جریان می­یابد. در طول تاریخ نام علی(علیه­السلام) با عدالت قرین شده است(مولانا،1380،ص196).

تفکیک عدالت اجتماعی از عدالت اقتصادی یا عدالت سیاسی و اداری در سخن امام علی(علیه­السلام) مشکل به­نظر می­رسد زیرا عنوان عدالت اجتماعی، تمام این ابعاد را به­طور جامع در بردارد. از دیدگاه امام علی(علیه­السلام) «عدالت، زندگی است» و «عدل و داد نظام، فرمانروایی است»، دولت عادل از امور ثابت و پا برجاست. برای امام علی(علیه­السلام) «آزادگی از حیله و کینه پاک است» و «برای آزادمنشان پاداشی نیست مگر عزت و احترام»، حق، شمشیری است برنده، شمشیری علیه اهل باطل. برای حق، دوستی است و هر که با حق بجنگد گرفتار شود(همان،ص206).

امام علی(علیه­السلام) با به رسمیت شناختن حقوق اقلیت­های سیاسی، چهره­ای زیبا و درخشان از اسلام ارائه داد که نه تنها از زمان او بلکه از زمان ما نیز فراتر رفت؛ و این در حالی بود که آن­حضرت در شرایط بسیار استثنایی توانست قانونی را اجرا کند که امروز در شرایط عادی اجرای آن بسی دشوار است. ایشان حقوق و آزادی­های کسانی را به رسمیت شناخت که نه تنها با او مخالف بودند بلکه علیه حکومت او توطئه می­کردند و آن­ها کسانی بودند که در جنگ و دارایی­ها با او شریک بودند. البته این حقوق و آزادی­ها تا وقتی معتبر بود که جهت نابودی سازمان­های حکومتی او دست به اسلحه نبرده بودند. امام علی(علیه­السلام) در برخورد با آن­ها، ایشان را به داوری بر اساس کتاب خدا فرامی­خواند، یعنی بهترین قانونی که میان حضرت علی(علیه­السلام) و آن­ها مشترک فرض می­شد. با ایشان نمی­جنگید مگر هنگامی­که آن­ها جنگ را آغاز می­کردند و او در موقعیتی قرار می­گرفت که چاره­ای جز دفاع نداشت(طی،1380و1379،ص209).

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

جایگاه قدرت نرم در اندیشه ی سیاسی امام علی علیه السلام

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.