دانلود پایان نامه درباره: اراده

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 سیر تحول معنای -اراده- از کانت تا نیچه- با تاکید بر فیشته و شوپنها ور 

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

معنای ” ارادة نیک ” در کانت :

متن کامل در سایت امید فایل 

بر طبق آنچه گذشت (( مفهوم خیر از نظر کانت ، مفهوم اراده ای  است که همیشه ذاتاٌ ، یعنی به واسطة ارزش ذاتی خود ، خیر است نه از لحاظ غایتی که بوجود می آورد ـ مثل سعادت مثلاٌ . ولی باید فهمید که چه وقت اراده ای ذاتاً خیر است یعنی ارزش ذاتی دارد . )) ( کاپلستون ، 1375 ، ص 323 )

اراده خیر را نمی توان بر اساس اراده الهی تعریف کرد ، زیرا  :

1 –    از نظر کانت ارزش با آزادی اراده و تکلیف و خود اجباری رابطه ای جدایی ناپذیر دارد ، و اراده الهی که به نحو ضروری خیر را بر می گزیند ، گرچه خیر است ، اما ملاکی برای ارزش عمل نیست  ، بلکه ارزش  زمانی حاصل می گردد که اراده در حالت آزاد ،  توانایی گزینش خیر از شر را داشته باشد . به عبارت دقیق تر همچنانکه اگر انسانی از روی اجبار عمل خیری را انجام دهد ، کسی ارزشی برای این عمل اخلاقی قائل نیست ، به طریق اولی اراده الهی که ضرورتا و بنحو پیشین خیر را بر می گزیند ، از ارزش اخلاقی بر خوردار نیست .

2 –   همچنین در بخش گذشته توضیح داده شد که از نظر کانت بنیان خیر و شر در اراده انسانی معنا پیدا می کند . زیرا اصولا وی معتقد است  ، به دلیل آن که  جهان با  خیر اغاز  شده ، بنیاد هر گونه ری در جهان ،  استعداد طبیعی انسان برای  فرو افتادن در شر اخلاقی است  . به این نحو برای یافتن خیر مطلق در این جهان باید سرچشمة آن یعنی اراده خیر در انسان را جستجو کرد تا علاوه بر آن که  به ریشه های انحراف این نوع اراده  به سمت شر وقوف می یابیم  ، قادر به عرضه ملاکی مطلق  برای عمل اخلاقی باشیم .

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

سیر تحول معنای -اراده- از کانت تا نیچه- با تاکید بر فیشته و شوپنها ور 

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.