دانلود پایان نامه درباره:تحلیل فلسفی آیات

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 تحلیل فلسفی آیات خیر وشر در قرآن کریم

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

بلاها، آثار تکوینی أعمال و عذاب گنهکاران

قرآن کریم بعضی شرور و بلایا را کیفر اعمال انسانها و انتقام و قهر الهی ذکر می کند که در طول تارخی بعضی از أمم، مثل: قوم نوح، لوط، شعیب، بنی اسرائیل، عاد، گرفتار آن شده­اند.

در اینجا چند دسته آیات وجود دارد:

* آیاتی که سرچشمة خیرات و شرور و منشأ حسنات و سیئات را ذکر می­کند، مانند:

« … وَإِن تُصِبْهُمْ حَسَنَةٌ يَقُولُواْ هَذِهِ مِنْ عِندِ اللّهِ وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَقُولُواْ هَذِهِ مِنْ عِندِكَ قُلْ كُلًّ مِّنْ عِندِ اللّهِ فَمَا لِهَؤُلاء الْقَوْمِ لاَ يَكَادُونَ يَفْقَهُونَ حَدِيثًا ـ مَّا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللّهِ وَمَا أَصَابَكَ مِن سَيِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِكَ وَأَرْسَلْنَاكَ لِلنَّاسِ رَسُولًا وَكَفَى بِاللّهِ شَهِيداً»[1]؛

اگر پیشامد خوبی به آنان برسد، می­گویند: این از جانب خداست و چون صدمه­ای به ایشان برسد، می­گویند از جانب توست. بگو همه از جانب خداست. آخر این قوم را چه شده است که نمی­خواهند سخنی را درست دریابند؟ هر چه از خوبی ها به تو   می­رسد از جانب خداست؛ و آنچه از بدی به تو می­رسد از خود توست؛ و تو را به پیامبری، برای مردم فرستادیم و گواه بودن خدا بس است.

منافقان زمان رسول خدا بر اساس پندارهای باطل خود هر گاه به پیروزی می­رسیدند و نیکی­ها و حسناتی به دست می­آورند می­گفتند از طرف خداست ولی هنگامی که شکست   می­خورند یا آسیبی به آنها می­رسید، آن را به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) نسبت     می­دادند؛ خداوند در جواب منافقان و این دید انحرافی آنها، این دو آیه را بر پیامبر نازل کرد. در قرآن کریم، گاه تعبیر حسنه و حسنات و سیّئه و سیّئات بر اعمال نیک و بد انسان اطلاق   می­شود مانند: آیه 14 سورة هود، و در مواردی فراوانی این گونه تعبیرها بر خیر و شر تکوینی اطلاق می­گردد، مانند همین آیه و آیة 168 سورة اعراف.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

تحلیل فلسفی آیات خیر وشر در قرآن کریم