دانلود پایان نامه درباره:تحلیل فلسفی آیات

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 تحلیل فلسفی آیات خیر وشر در قرآن کریم

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

بلاها، آثار تکوینی أعمال و عذاب گنهکاران

قرآن کریم بعضی شرور و بلایا را کیفر اعمال انسانها و انتقام و قهر الهی ذکر می کند که در طول تارخی بعضی از أمم، مثل: قوم نوح، لوط، شعیب، بنی اسرائیل، عاد، گرفتار آن شده­اند.

در اینجا چند دسته آیات وجود دارد:

* آیاتی که سرچشمة خیرات و شرور و منشأ حسنات و سیئات را ذکر می­کند، مانند:

متن کامل در سایت امید فایل 

« … وَإِن تُصِبْهُمْ حَسَنَةٌ يَقُولُواْ هَذِهِ مِنْ عِندِ اللّهِ وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَقُولُواْ هَذِهِ مِنْ عِندِكَ قُلْ كُلًّ مِّنْ عِندِ اللّهِ فَمَا لِهَؤُلاء الْقَوْمِ لاَ يَكَادُونَ يَفْقَهُونَ حَدِيثًا ـ مَّا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللّهِ وَمَا أَصَابَكَ مِن سَيِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِكَ وَأَرْسَلْنَاكَ لِلنَّاسِ رَسُولًا وَكَفَى بِاللّهِ شَهِيداً»[1]؛

اگر پیشامد خوبی به آنان برسد، می­گویند: این از جانب خداست و چون صدمه­ای به ایشان برسد، می­گویند از جانب توست. بگو همه از جانب خداست. آخر این قوم را چه شده است که نمی­خواهند سخنی را درست دریابند؟ هر چه از خوبی ها به تو   می­رسد از جانب خداست؛ و آنچه از بدی به تو می­رسد از خود توست؛ و تو را به پیامبری، برای مردم فرستادیم و گواه بودن خدا بس است.

منافقان زمان رسول خدا بر اساس پندارهای باطل خود هر گاه به پیروزی می­رسیدند و نیکی­ها و حسناتی به دست می­آورند می­گفتند از طرف خداست ولی هنگامی که شکست   می­خورند یا آسیبی به آنها می­رسید، آن را به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) نسبت     می­دادند؛ خداوند در جواب منافقان و این دید انحرافی آنها، این دو آیه را بر پیامبر نازل کرد. در قرآن کریم، گاه تعبیر حسنه و حسنات و سیّئه و سیّئات بر اعمال نیک و بد انسان اطلاق   می­شود مانند: آیه 14 سورة هود، و در مواردی فراوانی این گونه تعبیرها بر خیر و شر تکوینی اطلاق می­گردد، مانند همین آیه و آیة 168 سورة اعراف.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

تحلیل فلسفی آیات خیر وشر در قرآن کریم

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.