دانلود پایان نامه الهیات- فقه و فلسفه :مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

حكومت ديني، نظريه سياسي است كه به لزوم پذيرش مرجعيت دين در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، سياسي و ديگر روابط اجتماعي باور دارد و مي‌كوشد در عرصه‌هاي مختلف تنظيم روابط اجتماعي و تدابير حكومتي به سخن و روش دين گوش فرا دهد؛ زيرا فلسفه و اساس تشكيل حكومت ديني، چيزي جز اجرا كردن و تطبيق دين بر انحاي روابط اجتماعي نيست.

اما سکولارها[1] بر این نکته اصرار می‌ورزند که دين و شریعت در بستر اجتماع با مشکل تطبیق مواجه است و نمی‌توان فقه و شریعت را در سطح جامعه پیاده کرد. استدلال آنان این است که روابط و مناسبات اجتماعی، خصلتی متغیرو سیّال دارند؛ برای اینکه سطح و نوع روابط و مناسبات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به خاطر رشد و غنای علم و تجربه دانش بشری متحول می‌شود. اما دین به اقتضاي طبيعت ذاتي‌اش، قوانيني تغييرناپذيرو محتوايي ثابت دارد. زيرا دين در مقطع خاص از تاريخ ظهور كرد و چنين نيست كه همگام با تحولات اجتماعي، دنیوي پا به عرصه نهد.

پس امر ثابت، قابل انطباق با امر متغير نيست و دين ثابت نمي­تواند تنظيم­گر روابط براي همه مكان­ها وزمان­ها باشد. نتيجه مستقيم عدم امكان تطبيق شريعت آن است كه ضرورت تشكيل دولت ديني و لزوم مرجعيت ديني در امور سياسي و اجتماعي منتفي مي‌شود.[2]

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی