دانلود پایان نامه ارشد درباره: اراده

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 سیر تحول معنای -اراده- از کانت تا نیچه- با تاکید بر فیشته و شوپنها ور 

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

اثبات و معنای وجود خدا در کانت :   کانت  وجود ايده خدا و نفس را مبتنی بر ايده اختیار و اراده آزاد می داند نه بالعکس . وی دلیل   این امر را اینگونه توضیح می دهد :

به سبب آن که تنها ایده ای که به نحو پیشین [1] به آن علم داریم همان اختیار [2] یا آزادی  است و اختیار شرط قانون اخلاق است . بنابراین  صرفاً اختیار  دارای واقعیت عینی عملی است . اما دو ایده خدا و جاودانگی نفس به واسطه  اراده واجد واقعیت عینی می گردنند  ، زیرا آنها  شرایط قانون اخلاق نیستند ، بلکه تنها شرایط موضوع ضروری اراده ای هستند که از طریق قانون اخلاق موجب                                  می گردد . ( کانت ، 1384 ، ص 10 و 11 )

به عبارت دیگر ، در  استدلال برای اثبات وجود خدا و جاودانگی نفس ،  (( لب سخن کانت این است که ما مختاریم ، اختیار اساس اخلاق یعنی انجام فعل نیک و پرهیز از فعل بد است . و خلاف این رذیلت است و چون در این جهان پاداش فضیلت و رذیلت به دست نمی آید ، باید نفس باقی باشد تا پس از مرگ پاداش خود را در یابد . و باید ذاتی ( = خدایی ) باشد که به فضیلت پاداش مناسب و به رذیلت کیفر فرا خور بدهد . )) ( حسن زاده ، 1387 ، ص 233 )

آن ذات مقدس چیزی جز ايده خیر اعلاء نيست  . اما برای امکان فرض خیر اعلاء باید یک موجود عالیِ اخلاقیِ  مقدس و قادر متعال فرض کرد ، زیرا تنها چنین موجودی جامع شرط صوری غایات و هماهنگی غایات نامشروط است . اما آنچه دارای اهمیت است ، این مطلب است که بدانیم فرض وجود خدا برآمده از اخلاق است و نه پایه و اساس اخلاق . یعنی خدا غایتی است که مطرح شدن آن  مستلزم فرض قبلی اصول اخلاقی است ونه بالعکس . ( کانت ، 1380 ، ص 42 )

متن کامل در سایت امید فایل 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

سیر تحول معنای -اراده- از کانت تا نیچه- با تاکید بر فیشته و شوپنها ور 

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.