دانلود پایان نامه ارشد الهیات- فقه و فلسفه : مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

– فرق حکومت با دولت وحاکمیت

دو واژه حکومت و دولت، در برخی موارد معانی متفاوت و در برخی موارد معانی مترادف دارند. دولت در اصطلاح مدرن آن، معانی متفاوت و گسترده­تر از معانی حکومت دارد. دولت در اصطلاح مدرن آن، عبارت از اجتماع انسان­هایی است که در سرزمین خاصی ساکن­اند و دارای حکومتی هستند که برآن­ها اِعمال حاکمیت می‌کند. برطبق این تعریف؛ دولت، مجموعة واحدی است که از چهار عنصر «جمعیت، سرزمین، حکومت وحاکمیت» ترکیب یافته است.

بنابراین اصطلاح، حکومت مرادف با دولت نیست، بلکه بخشی از آن است. حکومت به عنوان یکی از عناصر چهارگانة تشکیل دهندة دولت، عبارت از مجموعه نهادهایی است که در یک پیوند و ارتباط تعریف شده با یکدیگر، در یک سرزمین مشخص و بر اجتماع انسانیِ ساکن در آن، اِعمال حاکمیت می‌کنند. بنابراین، مراد از دولت ایران و عراق فراتر از حکومت این دو، دولت است.

متن کامل در سایت امید فایل 

اما اگر دولت را قدرت سیاسی ِسازمان یافته­ای که امر و نهی می‌کند، تعریف کنیم؛ در این صورت مرادف و هم معنا با حکومت می­شود. بر طبق این تعریف، دولت به قوة مجریة کشور و هیأت وزیران، که وظیفة اجرای قانون رابرعهده دارد، منحصر نمی­شوند، بلکه سایر قوای موجود در قدرت سیاسی، نظیر قوة مقننه و قوه قضائیه و قوای نظامی و انتظامی را نیز شامل می­شود. در واقع، دولت وحکومت در این تعریف به معنای هیأت حاکمه بر جامعه را در بر می­گیرد.[1] یکی از نویسندگان دراین باره چنین می‌نویسد:

«حکومت امری جدا از «دولت» می‌باشد و در واقع یکی از عناصر تشکیل دهندة آن به شمار می‌رود. موقعیت حکومت را می‌توان به موقعیت هیأت مدیره یک شرکت سهامی تشبیه کرد. همان­طور که یک هیأت مدیره نماینده و مأمور از طرف صاحب سهام است و از طرف آنها طبق اساسنامه، امور شرکت را اداره می‌نماید، حکومت نیز نماینده و مأمور ازطرف دولت می­باشد. دولت دارای خصلت دائمی است، اما حکومت تغییرمی‌کند که این تغییر یابه صورت مسالمت آمیز و قانونی است و یا به­ نحوِ شورش یا در اثر انقلاب است. در صورتی که دولت‌ها پیوسته ثابت‌اند و این ثبات تا وقتی است که «حاکمیت» آنها پایداربوده باشد؛ یعنی «حاکمیت» روح دولت است و مادام که دولت، حاکمیت دارد، حیات دارد. رژیم فرانسه پادشاهی بود، انقلاب(1789م) آن را به جمهوری تبدیل کرد. بعد جمهوری به امپراتوری بدل شد و سر انجام باز به جمهوری تغییر یافت. حال آنکه دولت فرانسه همان بود که بود.»[2]

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی صنایع با عنوان 

مبانی کلامی مشروعیت حکومت دینی

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.