دانلود پایان نامه ارشد:بررسی اثر اندازه، صرف ارزش و استراتژی مومنتوم بر بازده سهام در بورس اوراق بهادار تهران- قسمت 3

و نهادهای سرمایه‌گذار نیز به فرصت‌های مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری دست می‌یابند. لیکن سرمایه‌گذاران همواره در پی دست یافتن به سود بیشتر و کاهش دادن ریسک سرمایه‌گذاری هستند. در پی دست‌یابی به این هدف است که سرمایه‌گذاران تشکیل پورتفوی می‌دهند تا به‌واسطه متنوع کردن سرمایه‌گذاری ریسک کمتری را متقبل شوند و یا با پذیرش سطح خاصی از ریسک بازده بیشتری به دست آورند. در دهه‌های گذشته تلاش‌های زیادی در راستای دست‌یابی به روشی مناسب برای ارزیابی و انتخاب پورتفوی بهینه با بازده و ریسک مطلوب صورت گرفته است. نتیجه این تلاش‌ها بسط نظریاتی است كه از مفروضات اصلی آن‌ها كارایی بازار، رفتار منطقی سرمایه‌گذاران، قیمت گذاری‌های درست اوراق بهادار، انتخاب پرتفوی بر اساس میانگین و واریانس مورد انتظار بازده، رابطه مستقیم ریسك و بازده مورد انتظار از سرمایه‌گذاری و مسائلی از این دست می‌باشد(راعی، پویان‌فر، 1390، 5).

تئوری مالی مدرن که بر پایه فرضیه بازار کارا و رفتار عقلایی عوامل اقتصادی شکل گرفته بیش از نیم قرن بر تمام محافل علمی مالی حاکم بوده است. فرضیه بازار کارا بیان می‌کند که تمامی اطلاعات در ارتباط با یک سهم در قیمت آن سهم منعکس شده است و بدون تحمل ریسک بیشتر نمی‌توان بازده بیشتری به دست آورد. لیکن مشاهده برخی شواهد تجربی که با مدل‌های ارائه شده در این نظریه قابل تبیین نبودند، صلابت نظریات مالی مدرن را زیر سوال بردند و زمینه را برای ظهور مالی رفتاری فراهم کردند. این شواهد تجربی که از آن‌ها با عنوان استثناها[1] در بازار یاد می‌شود، باعث تقویت این دیدگاه شده است که قیمت‌ها در بازار بیشتر تحت‌تأثیر عوامل روانی تعیین می‌شوند. از مهم‌ترین این استثناها می‌توان به عکس‌العمل بیش از اندازه[2]، عکس‌العمل کمتر از اندازه[3]، و تداوم بازده (مومنتوم[4]) اشاره کرد که وجود آن‌ها در بسیاری از بازارهای توسعه یافته و برخی بازارهای نوظهور به اثبات رسیده است.

موضوع تداوم بازده یا مومنتوم یکی از بحث‌برانگیزترین این استثنائات است که در بسیاری از پژوهش‌ها بدان پرداخته شده است. در سال‌های اخیر این استراتژی با مدل سه عاملی قیمت‌گذاری تلفیق شد تا شاید مدل درست‌تر و بهینه‌تری را به عنوان یک مدل قیمت‌گذاری ارائه کند.

این پژوهش نیز بر آن است که کاربرد مدل 4 عاملی قیمت­گذاری[5]FFPM  (مدل سه عاملی فاما و فرنچ با اضافه شدن عامل مومنتوم) را در انتخاب پرتفوی بهینه سهام مورد آزمون قرار داده و به مقایسه‌ی این مدل با مدل3 عاملی (شامل ریسک سیستماتیک، اندازه شرکت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار) و مدل [6]CAPM پرداخته شود تا سرمایه‌گذاران با توجه به تأثیر این عوامل بر بازده سهام بتوانند به انتخاب سهامی مبادرت ورزند که بیشترین عایدی را نصیب آن‌ها نماید.

 

1-3) اهمیت و ضرورت انجام تحقیق

در جهان امروزی به دلیل محدودیت در منابع و ضرورت تخصیص بهینه­ی سرمایه، اگر سرمایه‌گذاران تمام سرمایه خود را در یک دارایی خاص سرمایه­گذاری کنند ممکن است با ریسک زیادی روبه رو شده و نه تنها بهره­ی سرمایه بلکه اصل آن را هم از دست دهند. بنابراین یکی از مسائل اصلی هر سرمایه­گذار تعیین مجموعه اوراق بهاداری است که مطلوبیت آن حداکثر است. این مسأله معادل انتخاب پورتفوی بهینه از مجموعه پورتفوی‌های ممکن است و سرمایه‌گذاران باید در مجموعه­ای از دارایی‌هایی سرمایه­گذاری کنند که با کم‌ترین ریسک، بالاترین بازده را داشته باشند. برای این منظور باید از مدلی استفاده شود که آن‌ها را در انتخاب پورتفوی بهینه یاری کند. از جمله ابزارهای نوین و قدرتمند برای کسب این هدف توجه به اهمیت و جایگاه مالی رفتاری به عنوان رویكردی نوین در علوم مالی و جایگزینی آن با فرضیات مالی شامل كارایی و عقلانیت محض تصمیم‌گیران است. مفید بودن این حیطه در پژوهش‌های مالی و استثنائات بازار (كه مومنتوم از جمله آن است) در اكثر بازارهای معتبر دنیا مورد بررسی قرار گرفته است. اگرچه پژوهش‌هایی در زمینه كارایی بورس اوراق بهادار تهران صورت گرفته است، اما اكثر پژوهش‌های فوق توجه خود را معطوف به تصادفی بودن قیمت سهام نموده­اند و به بررسی این موضوع پرداخته­اند كه آیا قیمت اوراق بهادار دارای توزیع مشخص است یا خیر؟ مسئله مالی رفتاری نیز كه مومنتوم از زیر مجموعه‌های آن است به تازگی در بورس ایران مورد توجه قرارگرفته و کارهایی نیز در این زمینه انجام شده است. با این وجود، مطالعات کمی در خصوص سودمند بودن مدل چهار عاملی قیمت­گذاری در پیش­بینی بازده اضافی سهام صورت گرفته است، بنابراین ضرورت دارد با توجه به شرایط ایران در زمینه استراتژی مومنتوم و بررسی سودآوری این استراتژی­ در ترکیب با مدل مطرح سه عاملی، پژوهش­های بیشتری انجام شود. در همین راستا مقایسه مدل چهار عاملی با مدل سه عاملی و مدل قیمت‌گذاری دارایی‌های سرمایه‌ای که از دیگر مدل‌های مطرح دنیای سرمایه‌گذاری هستند ما را در درك چگونگی شكل­گیری قیمت­ها در بازار سهام و چگونگی بازدهی سهام در استراتژی‌های متفاوت سرمایه‌گذاری  یاری خواهد كرد. تا بدین‌طریق به سرمایه‌گذاران، پژوهشگران، دانشجویان، کارگزاران بورس اوراق بهادار، مدیران پورتفوی و سایر ذی‌نفعان و فعالان بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری در پورتفویی که کارا و بهینه باشد، یاری رساند.

 

1-4) اهداف تحقیق

هدف آرمانی و کلی این پژوهش شناسایی و امکان­سنجی یک مدل بهینه از میان مدل­های مختلف انتخاب پرتفوی بهینه برای کمک در امر تصمیم­گیری توسط سرمایه­گذاران، تحلیل‌گران، سهامداران و دیگر فعالان بازار سرمایه است.

در خصوص هدف کاربردی این پژوهش نیز قابل ذکر است که با توجه به محدودیت در سرمایه، پژوهش حاضر درصدد است تا با ارائه اطلاعاتی در مورد قدرت پیش­بینی مدل 4عاملی قیمت‌گذاری سهام (شامل ریسک سیستماتیک، صرف اندازه، صرف ارزش و مومنتوم) و مقایسه این مدل با مدل 3عاملی و مدل CAPM، مدل مناسبی برای شناسایی پرتفوی بهینه به سرمایه‌گذاران در بورس اوراق بهادار، مراکز علمی و تحقیقاتی و سایر ذی‌نفعان پیشنهاد کند.

 

تعداد صفحه :247

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***