بررسي تطبيقي شاخصه‌هاي دولت حقوقي و دولت منتظم در روزنامة قانون و كاوه – دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بررسي تطبيقي شاخصه‌هاي دولت حقوقي و دولت منتظم در روزنامة قانون و كاوه

تکه ای از متن پایان نامه :

«ما اهل ایران یقین صاحب غیرت هستیم و یقین اینقدر شعور داریم که بفهمیم آدم با غیرت بایستی از برای حفظ  شوکت دولت خود جان بدهد» (همان، نمره دوم: 6).

بررسي تطبيقي استقلال

در روزنامه قانون به مفاهیم مرتبط با «استقلال» از قبیل دفع شورش، خلع سلاح ایلات و حفظ تمامیت ارضی پرداخته نشده می باشد. چراکه کشور در این دوره ظاهراً از یک امنیت نسبی برخوردار بود و نیروهای گریز از مرکز کمتر فعال بودند اما در دوران کاوه به دلیل عدم وجود حکومتينيرومند، بسیاری از ایلات و خوانین سر به شورش برداشته بودند و در کوشش برای ایجاد خودمختاری در ایالات خودشان بودند. به نظر می‌رسید این نیروها باعث واگرایی، تضعیف استقلال و سرانجام تجزیه ایران خواهند گردید.

بررسي تطبيقي مشروعیت

درروزنامه قانون شاخص‌هاي«مشروعیت»،به ويژه«مشروعیت مذهبی» از بیش‌ترین میزان تکرار برخوردار می باشد. در واقع تا دوران ظهور روزنامه قانون، تنها عامل محدودکننده قدرت شاه، عامل مذهب بود. چنان‌که در بعضی موارد روحانیون مخالفت خود را با تصمیمات شاه و درباریان در قالب اعتراضات مذهبی مطرح می‌کردند. در روزنامه کاوه اثري از مشروعیت حکومت دیده نمی‌گردد؛ گویی مشروعیت حکومت پذیرفته شده می باشد. در تایید این مدعا می‌توان به مواردی از دو روزنامه قانون و کاوه اشاره نمود:

«بایستی دایره این مجلس را به قدر امکان وسعت داد. بایستی مجتهدین بزرگ و دانشمندان نامی و ملاهای قابل و اعیان هر ولایت حتی جوانان با علم از اعضای این شورای کبری باشند. … بایستی بزرگان دین و دولت و عموم ارباب شعور به‌ اقتضای بیداری این عهد به اتفاق همدیگر دور این مجلس را بگیرند و به هر نوع تدبیر به خلق ایران حالی نمایند که احیای ایران بسته به اجرای قانون و اجرای قانون بسته به اعتبار و کفایت این مجلس می باشد» (همان، نمره دوم: 4).

«اصول این قانون به قدری مطابق اصول اسلام می باشد که می‌توان گفت سایر دول قانون اعظم خود را از اصول اسلام اخذ کرده‌اند» (همان، نمره پنجم: 2).

«سبب همه این مصایب ایران از عدم اجرای قوانین شريعت خداست و استخلاص این مُلک ممکن نخواهد بود مگر به اجرای احکام الهی. … اکمل تدابیر و منبع جمیع فیوض هستی در خزانه شریعت اسلام می باشد. ترقی بنی‌آدم در هر نقطه عالم که ظهور بکند لامحاله از پرتو معرفت اسلام می باشد» (همان، نمره نهم: 1).

«به حکم هر قانون شرعی و عقلی بر ذمه‌ی علمای دین واجب می باشد که بلاتأخیر یک مجلس شورای کبرای ملی ترتیب بدهند و موافق اصول شرع مقدس حقوق ملت و شرایط بقای دولت را آن‌طوری‌که بایستی مقرر و مستحکم بسازند» ‌(همان، ‌نمره بیستم: 2).

درمقابل از روزنامه کاوه نمی‌توان نمونه‌هایی ذکر نمود که بحث مشروعیت را این‌گونه صریح اظهار کرده باشد. همان‌طور که در عبارت‌های بالا مشاهده می‌گردد، در روزنامه قانون به مبحث مشروعیت مذهبی در قالب دخالت و نفوذ روحانیون و ارتباط شریعت و قانون اشاره شده می باشد. روزنامه قانون، روحانیون را به عنوان عاملي مؤثر در ایجاد ساختار قانونی در کشور و عاملِ مشروعیت‌بخش حکومت معرفی می‌کند. روزنامه قانون به مقصود پیش‌بُرد

 بررسي تطبيقي شاخصه‌هاي دولت حقوقي و دولت منتظم در روزنامة قانون و كاوه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه : مطالعه تطبیقی شاخصه‌های دولت حقوقی و دولت منتظم در روزنامه قانون و کاوه

این نوشته در پایان نامه ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.